Prečo ste sa rozhodli pre tento formát a podľa čoho vyberáte jednotlivé prípady?
Podcasty vydávame dva roky na týždennej báze. Za ten čas sme vydali viac ako 100 dielov ktoré majú približne 30.000 stiahnutí. Okolo podcastov sa doteraz vytvorila skupina 1500 zdravotníkov s pravidelným odberom podcastov cez rôzne streamovacie služby ako Apple podcast, Google podcast, Podbean, Spotify alebo YouTube. Obsahovo sme sa v tomto období zamerali na právne komentovanie aktuálnych výziev prieniku práva a medicíny. V čase pandémie sme sa tak stali súčasťou istoty pre zdravotníkov, ktorým sme takto aktuálne prinášali právne rady v spleti často nezrozumiteľných a mätúcich informácií. Cieľom podcastov bolo a stále je dodať zdravotníkom istotu cez aktuálny a zrozumiteľný právny komentár na aktuálne dianie. Samozrejme snažíme sa podcast končiť aj návrhom na realizovateľnú aplikačnú prax.
Rozhodnutie začať v rámci podcastov profilovať nový seriál súvisí s našou snahou čo najviac priblížiť zdravotníkom právny presah výkonu ich zdravotníckeho povolania. Uvedomili sme si, že pre človeka sú príbehy životne dôležité. Príbeh je spôsob ako zdravotníka vtiahnuť do problematiky. Sme naratívne tvory, formujeme sa cez príbehy. Vyberáme teda reálne príbehy zdravotníkov, ktoré skončili v súdnej sieni ako nosič preventívnej informácie v zmysle hesla – "Dvakrát meraj a raz rež". Ako advokáti máme pred očami osudy zdravotníkov, ktorí mali v prvej osobe skúsenosť so súdnou sieňou v pozícii vznesenia viny a vidíme dopady tejto skúsenosti na ich odbornú prax. Súdny proces je vždy veľmi nepríjemná udalosť na ceste za spravodlivosťou. Ak je spravodlivosť nastolená a v akejkoľvek možnej miere dosiahnutá má priniesť pokoj. Ale sme presvedčení, že takýto proces má na zdravotníka nielen ako na človeka ale aj ako na odborníka ďalekosiahle následky, ktoré môžu ovplyvňovať jeho prax. A myslíme si, že ak tieto následky v rámci jeho odbornej praxe nie sú ďalej "ošetrované", zdravotník môže byť dlhotrvajúcim rizikom v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti. Už len napr. stratený rozmer zdravej sebadôvery pri výkone náročných zákrokov, naštrbená dôvera vzťahu zdravotník – pacient a pod.
Preto sa snažíme cez reálny príbeh zdravotníka, ktorý skončil na súde poukázať na dôležité preventívne kroky k tomu, aby k daným situáciám prichádzalo čo najmenej.
Čo všetko v rámci seriálu ponúkate poslucháčom a kto je cieľová skupina?
Poslucháčom počas roka ponúkneme 12 reálnych súdnych rozhodnutí s prostredia Slovenskej, Českej alebo Európskej judikatúry. Čiže konkrétne osudy zdravotníkov a následne preventívne poučenia advokáta, odborníka na medicínske právo. V tejto preventívnej časti ponúkame hlavne odbornú expertízu získanú rokmi zo samotného zastupovania zdravotníkov v súdnych sporoch. Hovoríme teda o reálnej niekoľkoročnej praxi spojenej aj s odbornou publikačnou činnosťou a aktívnou participáciou v rôznych komisiách na národnej ale aj európskej úrovni, kde sa zaoberáme prenikom práva a medicíny ako aj rôznych preventívnych činností na budovanie dôverného vzťahu pacient – zdravotník. Cieľovou skupinou sú hlavne zdravotníci.
Prečo by si mali lekári a všeobecne zdravotnícki pracovníci vypočuť tieto podcasty?
Ide hlavne už o spomínaný preventívny rozmer. Snažíme sa zdôrazňovať úlohu prevencie, ktorá šetrí sily zdravotníka, peniaze poskytovateľa a poisťovní a dlhodobo buduje hlavne dôveru medzi zdravotníkom a pacientom čo má nedozierný vplyv aj na proces samotnej liečby.
Sú niektoré prípady takpovediac šokujúce, ktoré prekvapili aj vás samotných?
Každý život človeka má nevyčísliteľnú hodnotu. Samozrejme že v prostredí zdravotníctva sa všetko točí okolo veľmi cennej hodnoty ľudského zdravia. Hlavne kvôli tejto hodnote sú predstavené prípady veľmi citlivé. Nejde nám o hľadanie senzácií, alebo o bulvárne priťahovanie pozornosti, alebo o umelé zvyšovanie sledovanosti tým, že budeme pozerať na nešťastie pacienta alebo zdravotníka. Ide nám hlavne o vyššie spomínanú prevenciu a dlhodobé budovanie kultúry vzájomnej dôvery medzi pacientom a zdravotníkom. Tým chceme prispieť aj svojím vkladom k zlepšeniu zdravotníckeho systému ako takého.
Ak by si mohol opísať, o čom bol prvý odvysielaný prípad a aké z neho plynie ponaučenie?
Prvý prípad sa týka mladého manželského páru, kedy pri pôrode ich druhého dieťaťa dochádza k masívnemu krvácaniu matky a následne k odstráneniu maternice rodičky, pričom jej odstránenie nebolo pacientke odkomunikované. Celá situácia odkazuje na extrémne dôležitú tému stále podceňovaného informovaného súhlasu. Preventívny záver z tohoto prípadu je, že chýbajúce poučenie pacienta môže negatívne ovplyvniť názor súdu na celkovú zdravotnú starostlivosť, ktorá v jednotlivých súčastiach bola poskytnutá správne. Chýbajúce poučenie aj v tomto príbehu ovplyvnilo verdikt súdu natoľko, že súd označil zdravotnú starostlivosť (ktorá mala život zachraňujúci rozmer) za non lege artis.
Prvý podcast zo série Súd rozhodol takto si môžete vypočuť na tomto odkaze: