mediPRÁVNIK chráni už 2035 ambulancií a lekární.
článok patrí do seriálu

Problémy spôsobené zdravotným materiálom

medipravnik   |   16.7.2015

Pani S. podstúpila zákrok u zubného chirurga. Použitý zdravotnícky materiál spôsobil pacientke viacero zdravotných problémov a dlhodobé bolesti. Kedy sa jedná o poškodenie zdravia a čo v takomto prípade treba urobiť?

Zodpovedá zdravotnícky pracovník aj za zdravotnícky materiál?

Podľa občianskeho zákonníka zdravotnícky pracovník zodpovedá za aj za škodu spôsobenú okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktoré sa pri plnení záväzku použili. Tejto zodpovednosti sa lekár nemôže zbaviť, teda ide o objektívnu zodpovednosť. Na základe toho lekár zodpovedá pacientovi v prípade ak u pacienta došlo k škode na zdraví v dôsledku pôsobenia veci (zdravotníckeho materiálu) použitej pri zdravotníckom zákroku. (§ 421a občianskeho zákonníka) Zákon pritom osobitne zdôrazňuje tú skutočnosť, že uvedená zodpovednosť za škodu podľa § 421a sa vzťahuje aj na poskytovanie zdravotníckych služieb.


Objektívna zodpovednosť zdravotníckeho pracovníka

Uvedenej zodpovednosti za škodu sa lekár za žiadnych okolností nemôže zbaviť. Ide teda o prípad absolútnej objektívnej zodpovednosti. Z hľadiska vzniku zodpovednosti za škodu sa v tomto prípade vyžaduje aby existovala príčinná súvislosť (vzťah príčiny a následku) medzi škodou na zdraví a použití určitej veci alebo prístrojov, najmä medzi okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktoré boli použité pri zdravotníckom zákroku, a škodou, ktorá bola týmto zákrokom spôsobená.

O prípad tejto zodpovednosti nejde vtedy, ak škoda nebola spôsobená okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe prístroja alebo inej veci, ktorá sa použila pri medicínskom zákroku, ale škoda bola spôsobená nesprávne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou, teda nesprávnym postupom lekára.


Čo sa pri škode na zdraví oplatí zistiť?

Ako vhodné sa nám javí, v prípade, že sa domnievate, že Vám škoda na zdraví bola spôsobená práve pôsobením okolností, ktoré majú povahu v použitej veci (napr. zubný implantát; zubná náhrada a pod.) zistiť nasledovné skutočnosti:

• keďže pri väčšine používaných zdravotníckych materiáloch ide o tzv. určené výrobky, vyžaduje sa u nich posudzovanie zhody s technickými predpismi,

• to či výrobok spĺňa technické normy možno jednoducho overiť tým, že bude niesť značku zhody – napr. CE,

• niektoré zdravotnícke materiály taktiež môžu vyžadovať pravidelné monitorovanie a certifikáciu, preto je vhodné zistiť, či tieto boli vykonané.

(Počet prečítaní: 3081)