mediPRÁVNIK chráni už 2037 ambulancií a lekární.

POZOR! Pravidlá očkovania detí sa upresnili

Jana Böszörményiová   |   16.5.2017

Vakcinácia, alebo inak povedané – očkovanie je momentálne „horúcou“ témou najmä medzi rodičmi detí, ktorí sa delia na dva tábory – tí, ktorí sú „za“, a tí, ktorí odmietajú dať svoje dieťa zaočkovať. Na tému očkovania reagovalo aj Ministerstvo zdravotníctva SR, a to vydaním odborného usmernenia v polovici marca. Toto odborné usmernenie znamená zjednotenie postupu pri očkovaní u detí  v inom ako určenom veku a určenom intervale na očkovanie.

Aká je všeobecná (pravidelná) „schéma“ očkovania detí?

Na to, aby očkovanie bolo skutočne účinné a chránilo dieťa pred prenosným ochorením, je potrebné podať jednu dávku (niekedy aj viac dávok) očkovacej látky v dopredu (legislatívne) určených intervaloch. 

Vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR č. 585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení ustanovuje, že očkovanie detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, prenosnej detskej obrne, vírusovému zápalu pečene typu B, invazívnym hemofilovým nákazám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam sa vykonáva najskôr prvý deň 10. týždňa života dieťaťa.

Inak to je pri osýpkach, mumpse a ružienke, kedy sa očkovanie môže vykonať až od 15. mesiaca života dieťaťa.

Čo je „jadrom“ usmernenia?

Nové usmernenie vzniklo ako reakcia na novodobé problémy týkajúce sa vakcinácie – pokles miery „zaočkovanosti“, návrat ochorení, ktoré sa v danom regióne viac nevyskytovali (napr. prípady osýpok), nedostatok vakcín, silnejúca migrácia, samotný prístup niektorých rodičov  očkovaniu a podobne. Z rôznych dôvodov môže dôjsť k situácii, kedy rodičia malého dieťaťa premeškajú vek pre pravidelné očkovanie (t.j. pre prvú dávku 10. týždeň, resp. 15. mesiac života dieťaťa, vrátane ďalších jednotlivých dávok). Toto usmernenie sa teda týka tých rodičov, ktorí tieto pravidelné „doby“ zmeškali.

Zmena minimálneho veku dieťaťa

Upozorňujeme na zmenu minimálneho veku dieťaťa pri očkovaní – pri „všeobecnej schéme“ očkovania je minimálna veková hranica stanovená na 10. týždeň života. Toto usmernenie stanovuje nižšiu vekovú hranicu, a to dovŕšenie 6. týždňa života pri všetkých ochoreniach okrem osýpok, mumpsu a ružienky (tu sa minimálny vek na očkovanie nemení a ostáva na hranici 15. mesiacov). 

Ďalšou podstatnou informáciou je aj stanovenie minimálnych a odporúčaných odstupov medzi jednotlivými dávkami vakcíny, pričom každé ochorenie „má“ tieto odstupy odlišné. Minimálne odstupy sú pritom novinkou, no naproti tomu odporúčané postupy sa nachádzajú aj v spomenutej vyhláške Ministerstva zdravotníctva SR  (v časti A).

Ministerstvo zdravotníctva zavádza aj zákaz zmenšovania množstva podaných vakcín. Tento zákaz platí aj pri deťoch, ktoré prišli na svet predčasne, resp. sa narodili s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

V usmernení ministerstva zdravotníctva je taktiež upravený aj postup v prípade nedostupnosti vakcín proti určitému ochoreniu. V takomto prípade sa bude postupovať podľa tohoto usmernenia, ktoré hovorí, že pri nedostupnosti vakcíny sa použije iná vakcína rovnakého antigénneho zloženia.

Pre bližšie informácie dávame odkaz na odborné usmernenie:
https://www.npz.sk/sites/npze/Stranky/NpzArticles/2015_08/Odborne_usmernenia_MZ_SR.aspx

(Počet prečítaní: 2636)