Krátke zhrnutie obmedzenia
Ako sme avizovali v prvom článku, prijatím Civilného mimosporového poriadku, ktorý je účinný od júla 2016 (ďalej ako „CMP“) bola odňatá možnosť úplného pozbavenia spôsobilosti na právne úkony. Do úvahy prichádzajú podľa novej úpravy tri možnosti:
- obmedzenie spôsobilosti na právne úkony
- zmena tohto obmedzenia
- prinavrátenie spôsobilosti na právne úkony
Na základe vyššie uvedeného možno konštatovať, že obmedzenie nepredstavuje „konečnú“ pre danú osobu. Rozsah obmedzenia môže byť zmenený, teda buď zúžený alebo rozšírený, poprípade mu môže byť spôsobilosť vrátená.
Navrátenie spôsobilosti
Konanie o navrátenie spôsobilosti je mimosporovým konaním, ktoré začína na návrh. Podanie návrhu nie je viazané na žiadne súdne poplatky. Subjekty, ktoré môžu podať návrh, sú špecifikované v § 233 CMP. Ide konkrétne o:
- poskytovateľa zdravotnej starostlivosti
- poskytovateľa sociálnych služieb
- osobu, ktorej sa navrátenie týka
- jej blízku osobu
- osobu s právnym záujmom na veci (napr. blízky priateľ osoby, resp. osoba, ktorá ho dobre pozná, vzdialenejšia rodina a podobne).
Po začatí konania súd rozhodne, či bude alebo nebude o tomto konaní informovať blízke osoby alebo orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately (v prípade maloletých).
V konaní musí mať osoba, o ktorej spôsobilosti sa koná, ustanoveného zákonného zástupcu. Ak ho nemá, bude jej ustanovený procesný opatrovník (o tom, kto môže byť procesným opatrovníkom, hovorí § 71 Civilného sporového poriadku).
Úloha opatrovníka
Ak súd rozhodne o obmedzení, resp. zmene obmedzenia, konkrétne vymedzí úkony, ktoré daný človek robiť nesmie. Tieto úkony za neho vykonáva opatrovník. Ak ale je potrebné za osobu vykonať úkon, ktorý nie je bežný (napr. kúpiť dom, previesť spoločnosť a pod.), na tento úkon potrebuje opatrovník súhlas súdu. Ak nastane situácia, že opatrovník vykoná úkon, na ktorý osoba spôsobilosť má, tak v tomto prípade sa na jeho úkon prihliadať nebude.
Priebeh konania
Súd na začiatku poučí osobu, o ktorej spôsobilosti sa koná, o jej právach a povinnostiach (napr. o práve zvoliť si zástupcu, ustanoviť si dôverníka a i.). Následne súd zaháji výsluch osoby, pričom ku každej osobe je potrebný individuálny prístup s ohľadom na jej stav. Ak má súd za to, že výsluch je nevhodný vzhľadom k jej stavu, do úvahy prichádza vzhliadnutie (t. j. stretnutie s danou osobou s cieľom zistiť, či dokáže vnímať, reagovať, chápať svoju situáciu a pod.).
Následne súd pristúpi k znaleckému dokazovaniu. Základnou úlohou znalca je vyhodnotiť, či sú splnené predpoklady na obmedzenie, zmenu obmedzenia alebo navrátenie spôsobilosti na právne úkony. Súd sa však nemôže opierať iba o tvrdenia znalca, do úvahy musí brať aj ďalšie skutočnosti (napr. ako sa osoba správa v spoločnosti, aké má väzby, ako sa stará o rodinu, ako nakladá s majetkom a i.). Od znaleckého dokazovania je vo výnimočných prípadoch možné aj upustiť a namiesto znalca sa vypočuje ošetrujúci lekár danej osoby.
Rozhodnutie
Súd v tomto konaní rozhoduje rozsudkom, ktorý doručí aj osobe, o ktorej spôsobilosti sa koná. Ak návrh na zmenu alebo navrátenie spôsobilosti podala táto osoba, a súd zistil, že jej zdravotný stav neodôvodňuje zmenu rozhodnutia, môže súd rozhodnúť o tom, aby ďalší takýto návrh bol podaný najskôr po uplynutí pol roka. Dôvodom pre toto rozhodnutie je skutočnosť, že zlepšenie zdravotného stavu osoby nemožno v blízkej dobe čakať.